Звернення учасників зборів, щодо Шаргородської лікарні

                                                                                            Президенту України

                                                                                            Зеленському В.О.

                                                                                              Премєр-міністру України

                                                                                              Гончаруку О.В.

 

Громадськість Шаргородського району Вінницької області стурбованата вкрай обуренадіями сьогоднішнього голови Вінницької облдержадміністрації Скальського В.В.та директора департаменту охорони здоров’я Грабович Л.О, які стосуються галузі охорони здоров’ята функціонування Шаргородської районної лікарні.

При підготовці пропозицій Кабінету Міністрів України щодо затвердження переліку опорних закладів охорони здоров’я на території Вінницької області абсолютно не враховано географічне розташуваннянаселених пунктів, районів, наявну мережу автомобільних доріг, їх стан, відстань між закладами охорони здоров’я, чисельність населення, його віковий склад (діти, люди похилого віку), показники народжуваності, думки громадськості.

Так, місто Шаргород єрівновіддаленим населеним пунктом від переважної більшості районних центрів Госпітального округу (відстань становить від 30до 60 км), крім м. Ямпіль, яке розташоване на межі Госпітального округу та на відстані 106 км від м. Шаргорода, і 120 - 130 км від інших районних центрів округу (смт. Муровані Курилівці та м. Бар) по дорогахз твердим покриттям.

Чисельність населення Шаргородського району становить 56,3 тис. осіб, тоді як у Ямпільському районі - 39,3 тис. осіб.

У Шаргородській центральній районній лікарні у 2019 році завершено капітальний ремонт усіх відділень закладу, на що спрямовано значні обсяги бюджетних та поза бюджетних коштів, придбанозначну кількість сучасного медичного обладнання.Загалом, на підтримку медичних закладів району за 2019 рік з районного бюджету виділено понад 20 млн.грн., крім цього, підприємства та населення району надали допомогу на загальну суму 7 млн.грн.

Шаргородська районна лікарня має високі показники функціональної ефективності,територіальної доступності, за результатами оцінки експертів проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» вона має шостий результат у Вінницькій області.

Саме томурішенням Госпітальної ради західного Госпітального округу від 08.10.2019 було запропоновано Шаргородську центральну районну лікарню визнати опорним медичним закладом.

Проте, враховуючи меркантильні інтереси окремих  керівників департаментів Вінницької облдержадміністрації, з недотриманням встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 932 критеріїв щодо доступності, замість Шаргородської центральної районної лікарні за пропозицією департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації таким закладом була визначена Ямпільська центральна районна лікарня, яка знаходиться на кордоні з Республікою Молдова.Якщо врахувати, що статус опорної надано і лікарні міста Могилева-Подільського, то таким чином, опорними визнано два заклади охорони здоров’я Госпітального округу, які знаходяться на Державному кордоні і відстань між якими складає 51 км.

Прийняття рішення про закріплення жителів Шаргородського району до Ямпільської лікарні, ставить під загрозу життя щонайменше 50тис. пацієнтів і суперечить нормативам прибуття швидкої допомоги (60 хв.) до лікарні, адже відстань від м. Шаргорода до м. Ямполя по дорозі з твердим покриттям становить 106 км., і розрахунковий час прибуття становить щонайменше 2 години при сприятливих погодних умовах. Також між вказаними районами центрами, та між містами Шаргород і Могилів-Подільський відсутнє пряме автобусне сполучення.

Окремі показники Шаргородського та Ямпільского районів:

 

Показник

Шаргородський район

Ямпільський район

Площа, тис. кв. км

1,13

0,788

Кількість населених пунктів

62

39

Чисельність населення, тис. осіб

56,3

39,3

3 них шкільного віку, тис. осіб

5,1

3,3

Пенсіонери, тис. осіб

16,2

11,9

Народилось дітей у 2019 році

453

262

Межує з іншими районами

9

5

 

По народжуваності Шаргородський район займає 3 місце серед районів області (1 - Вінницький район - 692 дітей, 2 Калинівський район - 480 дітей).

Слід урахувати також і те, що Шаргород щомісяця відвідує кілька тисяч паломників та туристів, завдяки таким святиням, як Хресна дорога, Йосафатова долина, «трикутник віри» (православний монастир, католицький костел, синагога), які визнані одним з семи Чудес Вінниччини, а це переважно люди похилого віку, які постійно звертаються за медичною допомогою.

Прийняття необгрунтованих та таких, які суперечать здоровому глузду, рішень з боку окремих представників виконавчої влади Вінницької області в . галузі охорони здоров’я призводить до зневіри жителів Шаргородського району, зниження авторитету влади, суттєвого погіршення рівня медичного обслуговування і, як наслідок, підвищення смертності серед населення від захворювань та несвоєчасного надання медичної допомоги.

Враховуючи викладене, звертаємось до Вас вельмишановний Володимире Олександровичу, як гаранта Конституції України, доручити Міністерству охорони здоров’я та Вінницькій облдержадміністрації переглянути перелік опорних медичних закладів області, і сформувати його не в угоду інтересів окремих місцевих чиновників, а з урахуванням інтересів жителів області, рішень Госпітальних рад, географічного розташуваннятаз дотриманням визначених нормативів.

Відповідні звернення прийняті Шаргородською районною, міською та сільськими радами, у різні інстанції спрямовано листи з понад десятьма тисячами підписів жителів району.

Звернення прийнято зборами громадян Шаргородського району 23.02.2020р.

 

Голова зборів, керівник ініціативної групи                           Г.Верещага

Тел. 068 7626027